Antoni Libera, wybitny tłumacz, pisarz i reżyser, został uhonorowany Orderem Orła Białego. To najwyższe i najstarsze odznaczenie państwowe – ustanowione w 1705 roku i reaktywowane w 1921 roku. Trafia do najwybitniejszych Polaków i najwyższych rangą przedstawicieli innych państw.

Antoni Libera, znakomity pisarz, tłumacz, reżyser i krytyk teatralny został kawalerem Orderu Orła Białego. Otrzymał to prestiżowe wyróżnienie w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne dokonania w pracy literackiej, w szczególności za osiągnięcia translatorskie oraz dialog z europejskim dziedzictwem kulturowym, za działalność w obronie wolności słowa w PRL.

Antoni Libera urodził się w 1949 roku w Warszawie. W 1972 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1984 roku doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. W latach 1988-93 był członkiem redakcji angielskiego „Pulsu”, a w okresie 1996-2001 kierownikiem literackim Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society. Przetłumaczył na język polski wszystkie dramaty Samuela Becketta i znaczną część pozostałych jego pism. Pracując nad przekładami dzieł tego wybitnego irlandzkiego autora, Antoni Libera kontaktował się z nim i korespondował. Inscenizował też sztuki Becketta. W 2009 opublikował książkę Godot i jego cień, poświęconą swojej fascynacji twórczością i postacią tego pisarza.

Jednak Libera tłumaczył nie tylko Becketta. Wśród jego tłumaczeń można wymienić też działa Szekspira, Oscara Wilde’a, Sofoklesa (m.in. greckie tragedie: Antygona i Król Edyp) i Hölderlina. Tłumaczył także libretta, m.in. Króla Ubu napisanego do muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W 1998 roku zadebiutował powieścią – Madame, która od razu stała się przebojem. Ta książka miała być nie tylko nostalgiczną podróżą w czasie, ale i próbą literackiego wskrzeszenia epoki, w której bohater uczęszcza do liceum, nie zdając sobie jeszcze sprawy, jak wiele zawirowań czeka go w nieodległej przyszłości. Madame została uhonorowana główną nagrodą w konkursie na powieść Wydawnictwa „Znak”, nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. Doczekała się też tłumaczeń na kilkanaście języków.

Libera jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, a także Nagrody Funduszu Literatury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki za przekład dzieł dramatycznych Becketta (1989). W roku 2005 „Literatura na Świecie” nagrodziła go za tłumaczenie prozy Becketta Molloy i cztery nowele. W 2010 roku otrzymał Srebrny, a w 2018 roku – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/pisarz-tlumacz-i-rezyser-antoni-libin-libera-odznaczony-orderem-orla-bialego