Wydawnictwo Dwie Siostry zostało uhonorowane Lwem Hieronima, prestiżową nagrodą przyznawaną dla wydawcy przyjaznego tłumaczom. Wyłonienie laureata odbywało się na podstawie ankiet złożonych przez wybitnych tłumaczy.

Wydawnictwo Dwie Siostry zostało kolejnym laureatem Lwa Hieronima – nagrody przyznawanej dla wydawcy przyjaznego tłumaczom.

Wydawnictwo Dwie Siostry istnieje od 2005 roku. Adresuje swoje znakomite książki do młodych i najmłodszych czytelników. Są to publikacje ambitne, charakteryzujące się oryginalnością treści i formy, wzbogacone o piękne ilustracje. W ofercie znajdziemy literaturę z różnych stron świata – obok książek tłumaczonych z języka angielskiego, są to także pozycje francuskie, włoskie czy hiszpańskie. Dzięki takim wyborom młodzi czytelnicy mogą poznać różne estetyki. Nie brakuje też tematów kontrowersyjnych, ale podanych w taki sposób, aby odbiorca mógł lepiej zrozumieć świat. To wszystko jest bardzo istotne w przypadku książek, które przecież kształtują ich wrażliwość dziecięcego odbiorcy.

Ankietowani podkreślili szacunek i partnerskie podejście Wydawnictwa Dwie Siostry do autorów tłumaczeń. Redakcja fachowo opracowuje otrzymany tekst, respektując twórcze podejście tłumaczy i nie narzuca własnych rozwiązań. Dzięki temu tłumacze mogą wykazać się inwencją językową. Ankietowani docenili też znakomitą atmosferę współpracy, otwartość i życzliwość. Tłumacze stają się ważnymi i cenionymi uczestnikami procesu wydawania książki. Na uwagę zasługują też kwestie finansowe – przyzwoite stawki dla tłumaczy, korzystne warunki umowy, wreszcie punktualnie wypłacane honorarium.

Nagroda Lew Hieronima (nazwa nawiązuje do legendy o patronie tłumaczy – świętym Hieronimie – i przyjaznym lwie) ma charakter honorowy. Jest przyznawana na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród członków Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Oceniają oni wydawców pod względem rozmaitych kryteriów (np. warunki finansowe, terminowość wywiązywania się z umów i zobowiązań, jakość opracowania publikacji czy kultura współpracy). Laureat otrzymuje statuetkę autorstwa Beaty Zwolańskiej-Hołod oraz dyplom.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/lew-hieronima-2020-dla-wydawnictwa-dwie-siostry/