Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Zwyciężyła „essa”. Co oznacza ten termin? Kapituła przyznała ponadto Nagrodę Jury dla słowa, które okazało się najciekawsze pod względem językowym.

Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim co roku organizuje konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku. Wywołuje on zwykle sporo emocji. W połowie listopada wyłoniono finałową dwudziestkę, spośród której internauci wybierali zwycięzcę, głosując na swojego faworyta. 6 grudnia poznaliśmy wyniki.

W głosowaniu internetowym zwyciężyła „essa”. Wyrazu tego używa się w odniesieniu do czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (wyrażenie „mieć essę”, oznacza „mieć luz”). Często jest wykorzystywany w ekspresji pozytywnych uczuć jako okrzyk radości, tryumfu bądź jako pozdrowienie. To słowo spopularyzował kilka lat temu raper Wini, a jednak dopiero w tym roku zyskało ono na popularności w internecie. W ramach konkursu przyznano również Nagrodę Jury dla słowa – według jurorów – najciekawszego językowo. W ten sposób wyróżniono słowo „odklejka”, oznaczające stan oderwania od rzeczywistości bądź osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

Większość finałowych słów ma swoje korzenie na popularnych wśród nastolatków platformach TikTok i YouTube. Często są to przekształcone słowa angielskie bądź połączenia angielsko-polskie. Często stanowią też nawiązanie do bieżących wydarzeń.

Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych użytkowników języka słów, określeń bądź wyrażeń. Nie musi być to słowo slangowe, nowe czy używane w nowym roku. Ta inicjatywa powinna zainteresować również tych, którzy zajmują się tłumaczeniami literatury współczesnej z języka polskiego. Ten konkurs pokazuje, jak język – czyli narzędzie pracy tłumacza – się zmienia, ewoluuje, wzbogaca. Warto przy okazji aktualizować swój słownik!

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/ciekawostki/mlodziezowe-slowo-roku-2022-essa-i-odklejka-wyroznione-6407745