Rusza kolejny program rezydencji literackich. Tym razem ogłaszają go Instytut Kultury Miejskiej i miasto Gdańsk. Jest przeznaczony dla autorów/autorek z Polski i Białorusi oraz dla polskich tłumaczy i tłumaczek. Zgłoszenia można nadsyłać do 29 sierpnia 2021 r.

Instytut Kultury Miejskiej i miasto Gdańsk ogłaszają nabór do programu rezydencji literackich skierowanego do pisarzy i tłumaczy z Polski, a także autorów z Białorusi. W ramach konkursu wyłonionych zostanie troje rezydentów, którzy spędzą w Gdańsku od 4 do 8 tygodni.

Rezydencje twórcze dla pisarzy i tłumaczy mają w Europie bogatą tradycję. Ich główną ideą jest zaoferowanie rezydentom miejsca, w którym przez jakiś czas będą mogli pracować w skupieniu i spokoju nad własną książką czy tłumaczeniem, czerpiąc dodatkową inspirację z nowego otoczenia. Autorzy będą mogli poznać bliżej Gdańsk i jego wybitne osobistości. W ramach projektu rezydentom zapewnione zostanie mieszkanie w Śródmieściu Gdańska, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium finansowe w wysokości do 3000 złotych brutto miesięcznie. Goście zostaną też włączeni w życie kulturalne miasta oraz działalność Instytutu Kultury Miejskiej.

Do 29 sierpnia potrwają trzy nabory skierowane do autorów polskich i białoruskich oraz tłumaczy z Polski. Aplikować mogą twórcy, którzy mają na koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie, aktualnie pracują nad projektem literackim i komunikują się w języku polskim, angielskim lub rosyjskim. W tym roku o rezydencję dla tłumaczy mogą starać się tłumacze literatury przekładający z języka słoweńskiego, ukraińskiego, albańskiego i czeskiego. Są to języki, w których posługują się autorzy tomów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2022 roku.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 10 września 2021 roku. Formularz aplikacyjny oraz regulamin można pobrać ze strony internetowej Instytutu.

Warto skorzystać z takiej szansy!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/w-gdansku-rusza-program-rezydencji-literackich-dla-autorow-i-autorek-z-polski-i-bialorusi/