Znamy już tegorocznego laureata Nagrody Goncourtów – to Jean Paul Dubois. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła mu znakomita powieść „Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon” – jeszcze niewydana w Polsce.

Jean Paul Dubois, pisarz i dziennikarz, został laureatem Nagrody Goncourtów 2019. Francuskiego Nobla – bo tak bywa zwane to wyróżnienie – przyniosła mu książka „Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon” (co można przetłumaczyć jako: „Nie wszyscy ludzie żyją na świecie w ten sam sposób”). Bernard Pivot, przewodniczący Nagrody Goncourtów, powiedział, że gdyby powieść Jean-Paula Dubois były tłumaczone z angielskiego, miałby on we Francji taki sam status jak John Irving czy William Boyd.

Nagrodzona pozycja to 22 książka w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest Paul Hansen siedzący w więzieniu w Bordeaux. Opowiada o dzieleniu celi z członkiem gangu Hells Angels, przerażającym i jednocześnie wzruszającym człowiekiem. To poruszająca opowieść o utraconym szczęściu. Aby przetrwać, Hansen rozmawia ze zmarłymi – dziewczyną irlandzkiego pochodzenia, ojcem – duńskim pastorem – matką oraz pieskiem Noukiem, który odgrywa kluczową rolę w powieści.

Nagroda Goncourtów – przyznawana od 1903 roku – to najbardziej prestiżowe francuskie wyróżnienie literackie. Ustanowił ją w swoim testamencie wybitny francuski pisarz i krytyk Edmond de Goncourt, aby uczcić pamięć swego brata Julesa – również zajmującego się pisarstwem i krytyką literacką. Wartość finansowa nagrody jest symboliczna (10 Euro), ale przynosi autorom prestiż i sławę – sprzedaż wyróżnionej książki wzrasta, powstają jej kolejne tłumaczenia. Zapewne niedługo doczekamy się także polskiego wydania nagrodzonej w tym roku powieści.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/jean-paul-dubois-laureatem-nagrody-goncourtow-2019/