Tegorocznego literackiego Nobla otrzymał Abdulrazak Gurnah, wybitny pisarz pochodzący z Tanzanii. Na razie polski czytelnik nie miał możliwości zapoznać się z jego prozą. Tymczasem pierwsza książka Gurnaha trafi do naszych księgarń już w przyszłym roku.

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla został Abdulrazak Gurnah. Pisarz urodził się na Zanzibarze, a 20 lat później wyjechał do Wielkiej Brytanii na studia. Obecnie jest profesorem literatury postkolonialnej na University of Kent. Do tej pory wydał dziesięć znakomitych powieści (wszystkie w języku angielskim). Był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Specjaliści z Akademii Szwedzkiej docenili go za „bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”.

Dotąd polscy czytelnicy nie mieli okazji zapoznać się z dziełami Gurnaha – nie ukazało się ani jedno tłumaczenie jego prozy. Wkrótce to się zmieni. Wydawnictwo Poznańskie zostało polskim wydawcą książek tegorocznego laureata Nagrody Nobla. Pierwszą powieścią, która ukaże się w tłumaczeniu w 2022 roku będzie Afterlives.

Książka Afterlives to powieść historyczna z 2020 roku, która została po raz pierwszy opublikowana przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing. Przenosi czytelnika do realiów niemieckiej kolonii we wschodniej Afryce w początkach XX w. To tu, na terenie dzisiejszej Tanzanii, wybuchło wówczas powstanie rdzennych mieszkańców przeciwko kolonialnym najeźdźcom. Trwało od 1905 do 1907 roku.

A zatem niecierpliwie czekamy!

Źródło tekstu i grafiki: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/wydawnictwo-poznanskie-wydawca-abdulrazaka-gurnaha/