Znamy już finalistów Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022! Na krótkiej liście znalazła się m.in. powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w znakomitym przekładzie Jennifer Croft. Zwycięski tytuł poznamy 26 maja 2022 r.

W ostatnim dniu Londyńskich Targów Książki kapituła Międzynarodowej Nagrody Bookera ogłosiła tytuły sześciu powieści przetłumaczonych na język angielski, które będą rywalizować o statuetkę. Wśród nich znalazły się również Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk, wybitnej polskiej pisarki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Autorką tłumaczenia jest Jennifer Croft. Warto przypomnieć, że obie panie zdobyły już tę prestiżową nagrodę – przyniosła im ją powieść Bieguni. Czy i tym razem zostaną uhonorowane?

A oto pozostałe książki, które znalazły się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022:

• Mieko Kawakami Heaven, przekład z języka japońskiego Samuel Bett, David Boyd,
• Claudia Piñeiro Elena Knows, tłumaczenie z języka hiszpańskiego Frances Riddle (polskie wydanie: Elena wie w przekładzie Tomasza Pindela),
• Jon Fosse A New Name, Septology VI-VII, tłumaczenie z języka norweskiego Damion Searls,
• Geetanjali Shree Tomb of Sand, tłumaczenie z hindi Daisy Rockwell,
• Bora Chung Cursed Bunny, tłumaczenie z języka koreańskiego Anton Hur.

Niektórzy z powyższych twórców po raz pierwszy doczekali się tłumaczeń na język angielski!

Warto przypomnieć, że w ramach Międzynarodowej Nagrody Bookera docenia się zarówno autorów jak i tłumaczy danej książki, dlatego główna nagroda o charakterze finansowym (50 tys. funtów) jest dzielona między nich po równo. W tym roku finaliści – autorzy i tłumacze – otrzymają po 2,5 tys. funtów (w poprzednich latach było to 1,5 funtów).

Laureatów poznamy podczas ceremonii zapowiedzianej na 26 maja 2022 r.

Źródło tekstu: https://booklips.pl/newsy/ogloszono-finalistow-miedzynarodowej-nagrody-bookera-2022-wsrod-nich-olga-tokarczuk-z-ksiegami-jakubowymi/