Powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft, wybitnej tłumaczki, ma szansę na prestiżowe wyróżnienie. Znalazła się w finale nagrody Kirkus. Laureatów poznamy w październiku.

Kikrus to amerykańska nagroda literacka przyznawana przez wiodące czasopismo literackie „Kirkus Reviews”. Ustanowiona w 2014 roku nagradza corocznie trzy książki w kategoriach: fikcja, literatura faktu i literatura dla młodych czytelników. Książki, które znajdą się na liście nominacji, muszą być najpierw zrecenzowane na łamach czasopisma.

W bieżącym roku w kategorii fikcja w ścisłym finale nagrody znalazła się m.in. powieść The Books of Jacob, czyli Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft. Tłumaczka podzieliła się swoim entuzjazmem w mediach społecznościowych. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla książki, ale także dla jej tłumaczenia. Nagrodę w tej kategorii wcześniej otrzymali m.in. Hanya Yanagihara za znakomite Małe życie czy Colson Whitehead za Miedziaki.

Poza Księgami Jakubowymi w finale nagrody w kategorii „fikcja” znalazły się następujące książki:

Scary Monsters, Michelle de Kretser;
Trust, Hernan Diaz;
God’s Children Are Little Broken Things, Arinze Ifeakandu;
Mecca, Susan Straight;
Scattered All Over the Earth, Yoko Tawada (tłumaczenie na język angielski: Margaret Mitsutani).

Nagrody zostaną wręczone 27 października 2022 r. podczas ceremonii w Bibliotece Centralnej w Austin w Teksasie.

Źródło tekstu i grafiki: https://zupelnieinnaopowiesc.com/2022/09/09/ksiegi-jakubowe-w-finale-nagrody-kirkus-zwyciezcow-poznamy-27-pazdziernika/