13 maja 2022 r. Maciej Świerkocki, wybitny tłumacz, został uhonorowany Nagrodą Miasta Łodzi. Przyniosło mu ją nowe tłumaczenie „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, a także książka „Łódź Ulissesa”, w której zdradza tajniki pracy tłumacza.

13 maja Maciej Świerkocki otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi m.in. za nowe tłumaczenie Ulissesa Jamesa Joyce’a, wybitnego irlandzkiego pisarza tworzącego w języku angielskim. Premiera tego tłumaczenia była wielkim wydarzeniem kulturalnym (do tej pory znaliśmy tę znakomitą książkę w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego). Maciej Świerkocki został nagrodzony także za książkę Łódź Ulissesa, która pozwala czytelnikowi zajrzeć w kulisy tłumaczenia i zrozumieć, jak wygląda praca tłumacza.

Maciej Świerkocki ukończył anglistykę i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1987–2011 był pracownikiem naukowym UŁ w Instytucie Kultury Współczesnej (kulturoznawstwo). W 1995 roku obronił doktorat. Odznaczony Złotym Medalem UŁ w 2010 roku. Współpracował z wieloma pismami, m.in. „Literaturą na świecie”, „Playboyem”, „Odrą”, „ExLibris”, „Filmem” i „Filmem na świecie”. Publikował również w zagranicznych pismach, np. w amerykańskim „Tampa Review”, czy irlandzkim „The Yellow Nib”. Nominowany do „Orła” – Polskiej Nagrody Filmowej 2003 za scenariusz filmu fabularnego Tam i z powrotem (wspólnie z Anną Świerkocką) w reż. Wojciecha Wójcika. W swoim dorobku ma też kilka powieści. Jako pierwszy Polak zasiadał w jury prestiżowego międzynarodowego konkursu literackiego Dublin IMPAC International Literary Award 2014. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Filmowej, a także członkiem honorowym Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. W 2014 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2015 roku otrzymał Odznakę „Za zasługi dla Miasta Łodzi”, a także nagrodę „Literatury na świecie” za 2014 rok w kategorii proza za tłumaczenie książki Candy Terry’ego Southerna i Masona Hoffenberga.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,nagroda-miasta-lodzi-dla-macieja-swierkockiego,7575.html