Marianna Kijanowska, wybitna ukraińska poetka i tłumaczka, została laureatką jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Wręczenie nagrody odbędzie się 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie.

Laureatką tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka. To prestiżowe wyróżnienie przyniósł jej tom Babi Jar. Na głosy.

„Kijanowska to czołowy głos poezji ukraińskiej ostatnich dwóch dekad. Jej twórczość znajduje się w samym centrum naszego życia literackiego, wywiera wielki wpływ na innych poetów” – powiedział członek Jury Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik i tłumacz. Obok niego w skład Jury weszli: Edward Hirsch, amerykański poeta, Michael Krüger, niemiecki wydawca, pisarz i tłumacz, Mercedes Monmany, hiszpańska eseistka, poetka i tłumaczka oraz Tomasz Różycki, poeta i tłumacz.

Marianna Kijanowska urodziła się 17 listopada 1973 roku w Żółkwi pod Lwowem. Ukończyła filologię ukraińską na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie, podczas studiów należała do kobiecej grupy poetyckiej „Mmjunna Tuha”, której była współzałożycielką. Debiutowała w roku 1997 tomem Inkarnacja. Dziś ma w dorobku kilkanaście książek poetyckich. Babi Jar. Na głosy ukazał się w 2017 roku. W czerwcu 2022 r. polskie tłumaczenie tego tomu – autorstwa Adama Pomorskiego – zostało uhonorowane przyznawaną w Gdańsku nagrodą Europejski Poeta Wolności. Poezję Kijanowskiej tłumaczyła także m.in. Aneta Kamińska

Marianna Kijanowska zajmuje się również tłumaczeniami. Przełożyła m.in. wiersze Leśmiana i Tuwima, a także żyjących poetów młodszych pokoleń. Za działalność tłumaczeniową została wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Wręczenie nagrody odbędzie się 27 października 2022 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Bezpośrednią transmisję będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/marianna-kijanowska-laureatka-miedzynarodowej-nagrody-literackiej-im-zbigniewa-herberta-2022/