Znakomita wiadomość dla wszystkich, którzy marzą o tłumaczeniu książek! Ruszył nabór do translatorium mentoringowego dla początkujących tłumaczek i tłumaczy literatury. To pierwsza edycja tego programu. Zgłoszenia można przesyłać do 14 listopada 2021 r.

Marzysz o tłumaczeniu książek? Kraków Miasto Literatury UNESCO, Centrum Badań Przekładoznawczych UJ oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury zapraszają do udziału w programie mentoringowym adresowanym do osób zainteresowanych tłumaczeniem literatury, które mają na swoim koncie nie więcej niż jedno opublikowane tłumaczenie dzieła literackiego. Nabór trwa do 14 listopada 2021 r..

W pierwszej edycji swój warsztat będą mogli doskonalić młodzi tłumacze i tłumaczki literatury z języków: angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego na polski. Projekt ma charakter mentoringu: przez osiem miesięcy każda z zakwalifikowanych osób będzie pracować nad przekładem z języka obcego na polski pod okiem doświadczonego tłumacza bądź tłumaczki. W pierwszej edycji „Translatorium” mentorami zostaną wybitni tłumacze: Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki), Tomasz Pindel (język hiszpański) i Maciej Świerkocki (język angielski).

Program obejmuje indywidualną pracę z mentorem/mentorką nad konkretnymi tekstami, dotąd niepublikowanymi. W sumie 5-10 godzin w miesiącu (konsultacje na miejscu lub on-line), poznawanie rynku i środowiska (zajęcia weekendowe poświęcone rozpoczęciu działalności na rynku tłumaczeń literackich, zasadom działań rynku wydawniczego oraz prawa autorskiego dla tłumaczy/tłumaczek). Ponadto zakwalifikowani będą mogli wziąć udział w Festiwalu Miłosza 2022 oraz Festiwalu Conrada 2022.

Zgłoszenie powinno zawierać krótkie tłumaczenie tekstu literackiego, który do tej pory nie był tłumaczony na język polski – proza, esej lub cykl wierszy (obj. Około 18000 znaków ze spacjami) z języka niemieckiego, hiszpańskiego lub angielskiego wraz z oryginałem, a także cv oraz list motywacyjny. Dokumenty należy przesłać na adres: agnieszka.rasinska@kbf.krakow.pl do 14 listopada 2021. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w dniach 6-10 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone 15 grudnia 2021 r.

Warto skorzystać z takiej szansy!

Źródło tekstu i grafiki: http://miastoliteratury.pl/ruszyl-nabor-do-translatorium-programu-mentoringowego-dla-poczatkujacych-tlumaczy-i-tlumaczek-literatury/