Tegoroczną laureatką nagrody Bookera została holenderska pisarka Marieke Lucas Rijneveld. Jej powieść – której angielski przekład zachwycił jury – niedługo ukaże się także w polskim tłumaczeniu. Znalazła się w zapowiedziach Wydawnictwa Literackiego.

Tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera została Marieke Lucas Rijneveld, holenderska pisarka. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła jej debiutancka powieść The Discomfort of Evening (co można przetłumaczyć jako „Dyskomfort wieczoru”). Nagrodę otrzymała również tłumaczka tej powieści na język angielski – Michele Hutchinson.

Główną bohaterką tej znakomitej książki jest Jas, która mieszka wraz z rodziną w bardzo surowej pod względem religijnym społeczności. Gdy brat bohaterki dołącza do wyprawy łyżwiarskiej, Jas w poczuciu krzywdy wdaje się w dziwne zatargi z Bogiem. Gdy brat nie wraca, rodzinę ogarnia żałoba.

Powieść Marieke Lucas Rijneveld zdobyła już wiele nagród, ale Międzynarodowy Booker jest niewątpliwie najwspanialszą z nich. Jury w tym roku wybierało spośród 124 książek tłumaczonych z 30 języków! Dobrze, że wkrótce ukaże się również polskie tłumaczenie i będziemy mogli poznać tę historię.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/miedzynarodowy-booker-2020-przyznany-nagrode-zdobywa-marieke-lucas-rijneveld/