Początek roku to dobra pora na to, aby zastanowić się nad podróżami. Wybitni dziennikarze z CNN stworzyli ranking 23 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. Polska znalazła się na samym jego szczycie! Co o tym zadecydowało?

Dziennikarze CNN – popularnej amerykańskiej stacji – ułożyli ranking 23 miejsc wartych odwiedzenia w tym roku. Wygrała Polska. Jak przeczytamy w dziale „Travel” (czyli podróże), po prawie trzech latach zakłóceń i komplikacji w podróżowaniu wiele krajów zniosło większość ograniczeń. Ponownie chętnie wybieramy się w podróże, stąd skumulowany popyt. Jak wynika z danych ekonomicznych Światowej Organizacji Turystyki ONZ do końca 2022 r. ruch turystów osiągnie 65% poziomu sprzed pandemii, a niektóre regiony i miejsca osiągnęły już poziom 80-90% odwiedzin z 2019 roku.

Dlaczego wybrano Polskę? Redakcja CNN zwraca uwagę na otwarcie w Warszawie – w ogromnym barokowym pałacu – Hotelu Verte, nowego obiektu sieci Autograph Collection. Jednak prawdziwym powodem jest „zademonstrowanie solidarności z krajem, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu”. Dziennikarze zapraszają do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, ale także do lasów, jezior lub do górskich wsi.

Na drugim miejscu znalazła się Australia Zachodnia. 20 kwietnia 2023 roku nad północno-zachodnim krańcem Australii będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca. Choć będzie trwało zaledwie minutę, miasto Exmouth i półwysep Ningaloo, na którym się znajduje, przygotowują się na nie od ponad roku. Wydarzenie będzie powiązane z wydarzeniami muzycznymi, zajęciami edukacyjnymi z astronomii i trzydniowego Festiwalu Ciemnego Nieba. Oczywiście Zachodnia Australia ma znacznie więcej do zaoferowania, wszak „rozciąga się od tętniącej życiem, rozwijającej się stolicy stanu Perth, przez pustynie, w tym Wielką Wiktorię i Wielką Piaszczyste, po kraj winiarski Margaret River, dramatyczne klify Kimberley i pokryte kuokką Wyspa Rottnest” – jak czytamy w uzasadnieniu.

Czołówkę zamyka Liverpool, angielskie miasto portowe, najbardziej znane za sprawą narodzin Beatlesów. W maju będzie gospodarzem Eurowizji 2023. Warto zwrócić uwagę, że Anglia w 2023 roku obchodzi Rok Wybrzeża – wzdłuż wybrzeży odbywają się festiwale jedzenia i sprzątanie plaż. Na Crosby Beach można zobaczyć rzeźby Anthony’ego Gormleya „Another Place” – sto żeliwnych figur zwróconych w stronę morza.

Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. Charleston (Karolina Południowa), Wilno – litewska stolica, Fidżi na południowym Pacyfiku, Manaus (Brazylia), greckie Saloniki czy szwedzki Goteborg.

Warto przy okazji przypomnieć jak ważne dla turystyki są odpowiednie tłumaczenia – na przykład tablic informacyjnych na dworcach, lotniskach czy w hotelach, ekspozycji muzealnych czy kart menu w restauracjach. Dzięki nim turyści łatwiej się odnajdą w danym miejscu – i chętnie będą do niego wracać.

Źródło tekstu i grafiki: https://turystyka.rp.pl/nowe-trendy/art37710311-polska-na-czele-miejsc-ktore-warto-odwiedzic-w-2023-roku-za-solidarnosc