Słynny ranking magazynu „Monockle” powrócił po rocznej przerwie. Jakie miasta tym razem okazały się najlepsze dla mieszkańców? Już po raz czwarty na szczycie znalazła się jedna z europejskich stolic…

Duńska stolica zwyciężyła po raz kolejny w słynnym zestawieniu najlepszych miast do życia angielskiego magazynu „Monocle”. Na podium trafił też Zurych wraz z fińską stolicą – czyli Helsinkami. Pierwszą piątkę zamykają szwedzka i japońska stolica. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto następujące miasta: Wiedeń, Lizbona, Auckland, Tajpej, Sydney. Na liście zabrakło polskich miast.

W najnowszej edycji rankingu wielkie znaczenie miały czynniki ekonomiczne. Starano się ustalić, które miasta dążyły do – jak wymienia Andrew Tuck, redaktor naczelny „Monocle” – „odbudowy, obrony swoich gospodarek, scen kulturalnych i głównych ulic oraz do kontynuacji projektów zapewniających utrzymanie prac transportowych i parków i w których także promuje się dumę obywatelską”. Zwrócono też uwagę na przywództwo obywatelskie, dobrą politykę mieszkaniową i programy wspierające przedsiębiorców. Stosowano takie wskaźniki jak bezpieczeństwo, infrastruktura i łatwość w otwieraniu businessu (a zatem i kontaktów zagranicznych – warto na marginesie przypomnieć, że przeważnie wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na tłumaczenia).

Jak uzasadnić kolejne zwycięstwo Kopenhagi? Jak mówi Andrew Tuck: „to jedno z tych miast, w których jest prawdziwa ambicja, by zapewnić wszystkim lepszą jakość życia. Ambicje związane z tworzeniem czystego środowiska są tu najlepsze w swojej klasie i miasto zbiera owoce wieloletnich inwestycji”.

Ranking prowadzony jest od 2007 roku.

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/kopenhaga-najlepszym-miastem-do-zycia-ranking-magazynu-monocle-5129823