Niedawno w naszych księgarniach ukazała się książka „Doktor Esperanto i język nadziei” (Wydawnictwo Mamania). To jedyna pozycja dla dzieci o Ludwiku Zamenhofie i powstaniu jego słynnego języka.

Język esperanto to niespotykany fenomen. Ma za sobą niesamowitą historię – został przecież wymyślony przez jednego wybitnego człowieka, Ludwika Zamenhofa, zwanego doktorem Esperanto. Choć uznany za sztuczny, ten język ciągle prężnie się rozwija, ma coraz więcej użytkowników, co więcej, zyskał sławę języka, którego najłatwiej się nauczyć. Powstają też kolejne tłumaczenia – na przykład książek – właśnie w tym języku. Teraz jego historię mogą poznać najmłodsi czytelnicy.

W swojej znakomitej książce Doktor Esperanto i język nadziei Mara Rockliff opowiada właśnie o Ludwiku Zamenhofie – młodym człowieku, który dostrzegł szansę tam, gdzie inni widzieli jedynie bariery. Dorastał on w wielojęzycznym Białymstoku, w otoczeniu jidysz, rosyjskiego, polskiego i niemieckiego. W tym miejscu trudno było o porozumienie – stąd Zamenhof wpadł na pomysł stworzenia nowego języka, który okazałby się łatwy w nauce i łączyłby ludzi na całym świecie. Potem napisał książkę o swoim języku. Podpisał się jako „Doktoro Esperanto” (co oznacza: doktor, który ma nadzieję).

Książkę Doktor Esperanto i język nadziei zdobią piękne ilustracje Zosi Dzierżawskiej.

To bardzo ważna pozycja – może obudzić w dziecku chęć do nauki języków obcych (nie tylko esperanto). Kto wie, jak jej lektura zaprocentuje w przyszłości?

Źródło tekstu i grafiki: https://mamania.pl/product-pol-648-Doktor-Esperanto-i-jezyk-nadziei.html