Oto prawdziwe święto polskiej literatury! Olga Tokarczuk – wybitna polska pisarka – została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Laureatem 2019 roku został Peter Handke. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas konferencji, która odbyła się dziś w dawnym budynku giełdy w Sztokholmie.

Panteon polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wzbogacił się! Olga Tokarczuk – od lat typowana jako potencjalna laureatka tego prestiżowego wyróżnienia – została uhonorowana za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia”. Warto przypomnieć, że to jeden z wielu imponujących sukcesów polskiej pisarki z ostatnich lat. Rok 2015 przyniósł jej NIKE za Księgi Jakubowe. W zeszłym roku została laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera za znakomitą książkę Bieguni (nagrodę otrzymała wówczas także tłumaczka – Jennifer Croft). Z kolei powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych (autorką angielskiego tłumaczenia jest Antonia Lloyd-Jones) znalazła się wśród nominowanych do National Book Award. Również francuskie tłumaczenie Ksiąg Jakubowych zostało nagrodzone Laure-Bataillon (nagroda trafiła do Olgi Tokarczuk i do tłumaczki – Maryli Laurent).

Olga Tokarczuk jest jedną z najczęściej tłumaczonych polskich pisarek. Po Literackiej Nagrodzie Nobla ilość tłumaczeń zapewne jeszcze się zwiększy.

Laureatem za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke. Jego książki znane są również w Polsce.

Nagroda została przyznana po rocznej przerwie – stąd dwóch laureatów. Każdego roku członkowie Szwedzkiej Akademii przyglądają się około 200 kandydatom. W tym roku ostatecznego wyboru dokonano spośród ośmiu finalistów.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/olga-tokarczuk-laureatka-nagrody-nobla-za-2018-rok-peter-handke-z-nagroda-nobla-za-2019-rok/