Polski czytelnik może się wreszcie zaznajomić z twórczością wybitnej, wielokrotnie nagradzanej angielskiej pisarki Sarah Hall. Właśnie ukazał się wybór jej prozy „Madame Zero i inne opowiadania”.

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Pauza ukazała się znakomita książka cenionej angielskiej pisarki Sarah Hill – Madame Zero i inne opowiadania. To pierwsze polskie tłumaczenie tej twórczości – jego autorką jest Dobromiła Jankowska.

Czasem punktem wyjścia dla tych opowiadań jest zwykłe zdarzenie (jak podróż pewnej pary w fińskie rejony, standardowa konsultacja psychologiczna, spacer czy nieoczekiwane spotkanie po latach), czasem jednak mamy tu do czynienia z sytuacjami absurdalnymi (w opowiadaniu Pani Lis żona głównego bohatera zamienia się w lisicę, a Później jego duch znany nam świat – dosłownie – przeminął z wiatrem). Wszystkie teksty zebrane w tym tomie mają w sobie coś niepokojącego. Powracają pewne motywy – samotność człowieka, konfrontacja z egzotycznym światem, apokalipsa, problemy natury medycznej, nawiązywanie trudnych relacji. Niezależnie od tego, czy akcja opowiadań zebranych w tej książce rozgrywa się w trakcie apokaliptycznej burzy, na lokalnym basenie czy w sali operacyjnej, każde zdumiewa oryginalnym ujęciem i wyrafinowaniem psychologicznym.

Dobrze, że wreszcie możemy poznać twórczość Sarah Hall – oczywiście dzięki tłumaczeniu!

Źródło tekstu i grafiki: http://wydawnictwopauza.pl/madame-zero-i-inne-opowiadania/