Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się pierwsza powieść Ernesta Hemingwaya, wybitnego amerykańskiego pisarza i reportera: „Zaś słońce wschodzi”. To nowe jej tłumaczenie autorstwa Macieja Potulnego.

Wydawnictwo Marginesy proponuje kolejny tom z serii znakomitych dzieł Ernesta Hemingwaya, jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy, w nowych tłumaczeniach. Niedawno ukazał się nowy przekład Starego człowieka i morza. Tym razem do księgarń trafiła powieść Zaś słońce wschodzi. Polski czytelnik dotychczas znał tę książkę pod tytułem Słońce też wschodzi w przekładzie Bronisława Zielińskiego. Autorem nowego tłumaczenia jest Maciej Potulny.

Paryż, lata dwudzieste. Środowisko młodych amerykańskich artystów, którzy po wojnie przebywają w Europie. Czas spędzają na rozmowach, romansach i odwiedzaniu kolejnych barów. Postanawiają także wybrać się do hiszpańskiej Pampeluny, aby obejrzeć walki byków podczas lokalnej fiesty. Ta sielanka i pozorna beztroska podszyta jest jednak rozgoryczeniem i pesymizmem. W powściągliwym stylu i wartkich dialogach Hemingway oddaje klimat tamtych czasów i nastroje panujące wśród jego rówieśników – przedstawicieli „straconego pokolenia”, nad którego dojrzewaniem zaciążyły wojenne tragedie. Ta książka, wydana w 1926 roku wywołała sensację towarzyską i mimo rozbieżnych opinii krytyków cieszyła się dużą popularnością. Czytano ją jako powieść z kluczem, portretującą Amerykanów przebywających wówczas we francuskiej stolicy, a w postaci Jake’a Barnesa dopatrzono się autoportretu pisarza, nieżałującego swoim rywalom osobistych złośliwości. Za sprawą powieści wyjazdy do Francji i Hiszpanii stały się modne wśród zamożnych amerykańskich studentów, a młode czytelniczki stylizowały się na główną bohaterkę Brett Ashley, którą uznano za wzór kobiety niezależnej i wyzwolonej. Obecnie Zaś słońce wschodzi uważa się za jedno z najważniejszych dzieł Hemingwaya, a nowatorski styl utworu stał się inspiracją dla wielu późniejszych pisarzy.

Warto poznać tę książkę – w nowym tłumaczeniu!

Źródło tekstu i grafiki: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133498/slonce-zas-wschodzi?idcat=0