Sinéad Morrissey, poetka z Irlandii, zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za znakomity tom „O równowadze”. Nagrodzono także tłumaczkę tej poezji – Magdę Heydel.

Sinéad Morrissey, wybitna irlandzka poetka, została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. To prestiżowe wyróżnienie przyniósł jej tom O równowadze. Nagrodę otrzymała również tłumaczka – Magda Heydel. Laureatka otrzyma statuetkę oraz gratyfikację finansową w wysokości 100 tysięcy złotych, a tłumaczka O równowadze – statuetkę i 20 tysięcy złotych. Nagroda zostanie wręczona 31 sierpnia 2020 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku.

Sinéad Morrissey to jedna z najważniejszych dziś poetek Irlandii. Jej książki były wielokrotnie doceniane. Obecnie jest profesorką kreatywnego pisania na Uniwersytecie Newcastle. Jury doceniło sposób, w jaki Sinéad Morrissey w swojej twórczości podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką. Warto przypomnieć, że do tej pory polski czytelnik mógł poznać jej wiersze w antologii Sześć poetek irlandzkich (2012) w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza.

Magda Heydel jest tłumaczką literatury języka angielskiego. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz przekładoznawczymi studiami magisterskimi na Wydziale Polonistyki. Ma w swoim dorobku tłumaczenia utworów m.in. Josepha Conrada (Nagroda „Literatury na Świecie” 2011 za tłumaczenie Jądra ciemności), Virginii Woolf czy Seamusa Heaneya. Tom angielskiej poetki Alice Oswald Zapadać w jawę w jej tłumaczeniu był nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/sinead-morrissey-z-irlandii-laureatka-nagrody-europejski-poeta-wolnosci-2020/