Świętosława – bohaterka znakomitych książek Elżbiety Cherezińskiej – dotarła do USA. Tę wybitną postać amerykańscy czytelnicy poznają dzięki prestiżowemu wydawnictwu Tor Books.

6 kwietnia 2021 r. The Widow Queen Elżbiety Cherezińskiej zadebiutowała na amerykańskim rynku. Dylogia – bo na tę książkę składają się dwa tomy dziejów Świętosławy: Harda i Królowa – została wydana nakładem Tor Books jednego z najbardziej renomowanych wydawnictw science fiction i fantasy na świecie. Tę historię przetłumaczyła Maja Zakrzewska-Pim.

Prawa do anglojęzycznego wydania dylogii o Świętosławie zostały sprzedano oficynie Tor Books jeszcze w 2018 roku – musiało upłynąć jednak trochę czasu, zanim powstało tłumaczenie i przygotowano amerykańskie wydanie. Była to jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści historycznych w USA.

Cykl „Harda królowa” to opowieść o perypetiach Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy, siostrze Bolesława Chrobrego. To historia kobiety, która już od dziecka wykazywała pewne predyspozycje do tego, aby rządzić królestwem, osiągać zamierzone cele i nigdy się nie poddawać. Do historii przeszła jako królowa angielska, szwedzka, duńska i norweska. Co osobliwe, o tej kobiecie raczej milczą szkolne podręczniki. Nigdzie też nie wymieniono jej imienia – zostało zrekonstruowane..

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/powiesc-o-swietoslawie-elzbiety-cherezinskiej-ukazala-sie-w-stanach-zjednoczonych/