Amerykanie poznają królową Świętosławę z rodu Piastów! Wydawnictwo Tor nabyło prawa do anglojęzycznego wydania powieści składających się na znakomity cykl Elżbiety Cherezińskiej poświęcony właśnie Świętosławie.

Czy Świętosława, córka Mieszka i Dobrawy, królowa angielska, szwedzka, duńska i norweska – podbije USA? Teraz może zdobyć serca amerykańskich czytelników! Przynajmniej dzięki słynnemu cyklowi książkowemu Elżbiety Cherezińskiej, wybitnej polskiej autorki powieści historycznych.

Wydawnictwo Tor – renomowany wydawca fantasy i science-fiction na świecie – nabyło prawa do anglojęzycznego wydania powieści Harda i Królowa. dylogia zostanie wydana w jednym tomie jako The Widow Queen. Autorką tłumaczenia jest Maya Zakrzewska-Pim.

Cykl „Harda królowa” to opowieść o perypetiach Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy. To historia kobiety, która już od dziecka wykazywała pewne predyspozycje do tego, aby rządzić królestwem, osiągać zamierzone cele i nigdy się nie poddawać. Wraz z bratem, Bolesławem Chrobrym, od małego uczyła się politycznych zagrywek, obserwując ojca. Elżbieta Cherezińska tak skomentowała wiadomość o publikacji tej dylogii w USA:

„Bardzo się cieszę, że to »Harda« ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce”.

Premiera książki jest zaplanowana na kwiecień 2021.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1201846