To już postanowione – Turcja to Turkiye. To słowo zastąpi dotychczasowe „Turkey”. O zmianę nazwy zostanie poproszonych kilka organizacji międzynarodowych – a to wszystko w ramach kampanii rebrandingowej.

Słowo Turkiye zastąpi dotychczasowe angielskie „Trukey” (Turcja). Stephane Dujarric, rzecznik ONZ, potwierdził, że organizacja dostała oficjalny wniosek w tej sprawie z Ankary, podpisany przez szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu. Zmiana wchodzi w życie natychmiast. Jeden z powodów zmiany ma charakter językowy – Turkey kojarzy się z indykiem (po angielsku: turkey), tradycyjnie serwowanym w Boże Narodzenie lub Święto Dziękczynienia. Ta zmiana będzie miała także wpływ na tłumaczenia z języka tureckiego i na język turecki.

Większość Turków zna już swój kraj jako Türkiye, jednak anglojęzyczna forma Turkey jest również w powszechnym użytku – nawet w samym kraju. Teraz dla świata Turcja pozostanie Turkiye. Kampanię rebrandingową zainicjował pod koniec roku turecki prezydent pod koniec 2021 roku. Napis „Made in Türkiye” będzie widniał na wszystkich eksportowanych produktach. Co więcej w styczniu ruszyła kampania turystyczna pod hasłem „Hello Türkiye”.

Gospodarka turecka od dawna znajduje się w kryzysie ekonomicznym z powodu gwałtownego wzrostu inflacji w wyniku nacisków prezydenta na obniżkę stóp procentowych. Niska wartość tureckiej liry sprawia, że eksport z kraju jest raczej tani, choć wybitni ekonomiści twierdzą, że deficyt handlowy tego kraju prawdopodobnie się utrzyma.

Warto przypomnieć, że kraje zmieniały nazwy na przestrzeni dziejów z rozmaitych powodów. W ostatnich latach Holandia porzuciła nazwę Holland na rzecz nazwy „Niderlandy”. Wcześniej Macedonia Północna zmieniła nazwę z powodu sporu politycznego z Grecją (to oczywiście nie pozostało bez wpływu na tłumaczenia z języka niderlandzkiego, greckiego czy macedońskiego). W 2016 roku na podobną zmianę zdecydowali się nasi czescy sąsiedzi. Poza oficjalną międzynarodową nazwą państwa „Czech Republik” dopuszczono również stosowanie określenia „Czechia”.

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/turcja-zmienila-nazwe-na-turkiye-onz-zgodzil-sie-na-zmiane-nazwy-miedzynarodowej-turcji-5736274