Niedawno ukazała się bardzo ciekawa książka poświęcona życiu królów, ale – dosłownie – od kuchni. Wika Filipowicz w „Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze – od Jagiełły do Elżbiety II” zagląda władcom do talerzy. Jak prezentowało się menu na dworach królewskich?

Niedawno do księgarń trafiła ciekawa pozycja traktująca o życiu na królewskich dworach: Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze – od Jagiełły do Elżbiety II Wiki Filipowicz. Głównym bohaterem tej znakomitej książki jest jedzenie godne królewskich podniebień.

Z kolei wśród „ludzkich” bohaterów znajdziemy m.in. Jadwigę Andegaweńską, która lubiła się napić piwa, Władysława Jagiełłę przepadającego za gruszkami (a w średniowieczu ten owoc nie powinien wzbudzać apetytu mężczyzny), łakomego Ludwika XIV, Jana III Sobieskiego kolekcjonującego przepisy, królową Wiktorię, która zaraz po objęciu władzy kazała sobie podać filiżankę herbaty i gazetę, cesarzową Sisi stosującą drakońskie diety czy Elżbietę II, która życzy sobie, aby warzywa na jej talerzu charakteryzowały się tą samą wielkością. A oprócz tego w tej książce znajduje się także sporo ciekawostek o polskiej, francuskiej, włoskiej czy angielskiej kuchni.

Nie brakuje także informacji związanych z tłumaczeniami. Wspomniany jest Wojciech Wielądko, urzędnik pracujący w kancelarii jednego z kanclerzy wielkich koronnych, a po godzinach – wybitny tłumacz. Zauważył on, że francuskie potrawy stają się coraz modniejsze na polskich stołach, ale mało kto wie, jak je przyrządzać. Z myślą o kucharzach przetłumaczył on popularny podręcznik gotowania La Cuisiniere bourgeoise („Kuchnia mieszczańska”) autorstwa człowieka posługującego się pseudonimem Menon. Była to pozycja sprawdzająca się nie tylko na dworach, ale i w domach mieszczaństwa. Tłumaczenie Wielądki – czy raczej twórcza parafraza oryginału – ukazało się w 1783 roku pod tytułem Kucharz doskonały. Ta książka kucharska stała się bardzo popularna.

Zdecydowanie warto sprawdzić, jakie były zwyczaje kulinarne koronowanych głów!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/przy-stole-z-krolem-jak-ucztowano-na-krolewskim-dworze-filipowicz-wika-167515