Tłumaczenie „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” – znakomitej książki Marcina Wichy – zostało uhonorowane The TA First Translation Prize. Po raz pierwszy w historii tej nagrody wyróżnienie otrzymała polska pozycja.

Co zostaje po odejściu bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator Rzeczy, których nie wyrzuciłem porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Marcin Wicha za tę pozycję został uhonorowany Literacką Nagrodą NIKE w 2018 roku. Teraz jej angielskie tłumaczenie zdobyło kolejną prestiżową nagrodę.

Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów (Society of Authors) przyznało swoje doroczne nagrody. Nagrodą The TA First Translation Prize wyróżniono właśnie tłumaczenie Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy wydany przez oficynę Daunt Books. Nagroda ma charakter finansowy – 2 tysiące funtów zostanie podzielone między tłumaczkę Martę Dziurosz i redaktorki – Željkę Marošević i Sophie Missing. To pierwsze w historii brytyjskiej nagrody wyróżnienie dla tłumaczenia z języka polskiego.

Nagroda TA First Translation Prize jest przyznawana od 2017 roku. Została pomyślana jako wyróżnienie dla debiutanckiego przekładu literackiego na język angielski, który w minionym roku został opublikowany w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nagroda została ufundowana przez Daniela Hahna przy wsparciu British Council. Dotąd nagrody TA First Translation Prize przyznawano za tłumaczenia z takich języków jak włoski, hiszpański, francuski, niemiecki, hebrajski i arabski.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,nagroda-the-ta-first-translation-prize-dla-przekladu-rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem-marcina-wichy,8849.html