Znamy już zwyciężczynię VIII edycji Konkursu im. Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Nagrodzono książkę „Łódź Ulissesa” Macieja Świerkockiego, poświęconą tłumaczeniu najsłynniejszego dzieła Jamesa Joyce’a.

Znakomita książka Łódź Ulissesa Macieja Świerkockiego, wybitnego tłumacze, została uznana za najlepszą pracę z zakresu nauk humanistycznych w Polsce i tym samym zwyciężyła w VIII edycji Konkursu im. Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Ta pozycja to swoisty przewodnik po nowym tłumaczeniu Ulissesa, powieści Jamesa Joyce’a, irlandzkiego pisarza tworzącego w języku angielskim.

A oto jak uzasadniono wybór:

„To książka dziennik tłumacza, dziennik przyjaciel rejestrujący żmudny, długoletni trudny proces tłumaczenia jednego z najtrudniejszych, jak się mówi, jednego z najbardziej nieczytanych arcydzieł – myślę, że ta sytuacja się zmieni – rejestrujący zmagania tłumacza zarówno z materiałem językowym, jak i z kontekstami. Rejestrujący jego znakomite pomysły na rozszyfrowanie aluzji, wyjaśnienie szczegółów szyfrowanych, biograficznych elementów. Ta książka jest wydarzeniem w humanistyce polskiej, ale jest też i będzie wydarzeniem w humanistyce europejskiej i szerzej światowej. Łodzią Ulissesa przepłyniemy przez arcydzieło Joyce’a, a sterujący nią Maciej Świerkocki przekona nas, że żyjemy w świecie przekładów, w czasach przekładu, tzn. w czasach szukania porozumienia, w czasach dialogu. A dialog, tak nam dzisiaj potrzebny, sztuka i nauka dialogu, jest pierwszą umiejętnością i powinnością humanisty.” – powiedziała prof. Anna Legeżyńska, członkini Kapituły Konkursu.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Ma ona charakter finansowy – Maciej Świerkocki otrzymał 50 000 złotych na dalsze badania naukowe.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu: https://stl.org.pl/lodz-ulissesa-autorstwa-macieja-swierkockiego-laureatem-viii-konkursu-im-prof-t-kotarbinskiego/