21 lutego, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To właściwie święto wszystkich języków – i znakomita okazja, aby oddać się refleksjom na temat kondycji i przyszłości języków.

Jaki jest twój język ojczysty? Polski? Angielski? Białoruski? Koreański? Szwedzki? Estoński? Chiński?

21 lutego tradycyjnie obchodzi się Dzień Języka Ojczystego. To symboliczna data – tego dnia w 1952 roku w Dhace (obecna stolica Bangladeszu) do demonstracji, w trakcie której domagano się uznania bengalskiego jako języka urzędowego w Pakistanie (od 1848 oficjalnym językiem całego kraju był język urdu, natomiast większość mieszkańców Bengalu Wschodniego używała języka bengalskiego). W końcu bengalski zyskał status języka urzędowego w Pakistanie i pełnił tę rolę aż do ogłoszenia niepodległości Bangladeszu w 1971 roku.

Według danych UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch-trzech pokoleń. W ciągu ostatnich 68 lat zanikło ponad 250 języków! Warto w tym dniu pamiętać o językach, zastanowić się nad ich kondycją, przemianami i ochroną. Język to nasze wspólne dobro – narzędzie komunikacji, narzędzie pracy (na przykład dla pisarzy, nauczycieli, lektorów, badaczy czy tłumaczy).

Przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego często organizuje się mnóstwo ciekawych wydarzeń – spotkań, prelekcji, gier językowych. Zobacz, jak możesz uczcić święto języków w twojej okolicy!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1185462