Czy to Włosi są królami kuchni? Tak wynikałoby z rankingów. Choć najlepsza restauracja usytuowana jest w Danii, to jednak najwięcej popularnych restauracji znajduje się we Włoszech.

Jak wynika z rankingów, dziś możemy mówić o dwóch gastronomicznych potęgach: o Hiszpanii i o Włoszech. Ranking 50 najlepszych restauracji („The World’s 50 Best Restaurants”) zdumiewa. Pierwsze miejsce zajęła znajdująca się w duńskiej stolicy „Geranium”, ale aż 5 na 20 najlepszych restauracji na świecie znajduje się właśnie we Włoszech. Żaden kraj nie zdobył tylu miejsc w światowej czołówce!

Tak, włoskie restauracje mają bardzo silną reprezentację. W pierwszej dwudziestce znalazły się m.in. położona nad jeziorem Garda „Lido 84”, „Le Calandre” w Rubano obok Padwy, „Reale” w Castel di Sangro w Abruzji i „Piazza Duomo” w Albie. Warto wspomnieć też o „Uliassi” z miasta Senigallia. Tuż za włoskimi pod względem liczebności plasują się restauracje hiszpańskie (w tym dwie kultowe „Disfrutar” z Barcelony i „Diverxo” z Madrytu w pierwszej piątce). Te restauracje korzystają z lokalnych produktów i interpretują tradycyjne regionalne przepisy po swojemu. Najwyraźniej kuchnię z kręgu śródziemnomorskiego wielu smakoszy uznaje za najciekawszą na świecie.

Poza „50 Best Restaurants” znajdziemy również listę „Best of Best” (tłumacząc z angielskiego: najlepsze z najlepszych), na którą wpisano restauracje z absolutnej światowej czołówki. Obecnie w to grono włączono 12 restauracji z całego świata (m.in. „El Bulli” w katalońskim Roses, „Mirazur” w Menton czy „El Celler de Can Roca” w Gironie). Warto wspomnieć o kopenhaskiej „Nomie”, która aż pięć razy zajęła pierwsze miejsce na liście „50 Best Restaurants”. Restauracje z listy „Best of Best” nie będą mogły więcej ubiegać się o miejsce w rankingu „50 Best Restaurants”.

Na marginesie trzeba zaznaczyć, że przez wybitni specjaliści często uważają, że lista powstaje w nie do końca uczciwy sposób. Znakomita większość restauracji pochodzi z krajów tak zwanej bogatej północy. Restauracje azjatyckie czy te usytuowane w krajach Afryki bądź na Bliskim Wschodzie stanowią tylko niewielki procent na miejscach od 51 do 100. Twórcy rankingu mierzą się także z innymi zarzutami. Czy jednak to przeszkodzi miłośnikom dobrej kuchni w sprawdzeniu wyróżnionych restauracji?

Warto przy okazji przypomnieć, jak ważne w restauracjach są tłumaczenia menu na różne języki. Dzięki temu gość łatwiej się odnajdzie w restauracji. Kto wie, czy i ten czynnik nie zdecyduje o sukcesie danego lokalu?

Źródło tekstu: https://sukces.rp.pl/restauracje/art36729941-wlosi-rzadza-w-kuchni-restauracje-z-wloch-zdominowaly-prestizowy-ranking