Znamy finałową piątkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki 2020 roku. W finale po raz pierwszy w historii znalazły się same kobiety.

Podczas niedawnej konferencji, która odbyła się w Ogrodzie Saskim w Warszawie podczas Pleneru Literackiego, ogłoszono finałową piątkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki ubiegłego roku.

W ramach 12. edycji swoje książki zgłosiła rekordowa liczba wydawców (aż 41!). Tymczasem w finale (wybranym spośród dziesięciu pozycji) znalazły się same kobiety – cztery autorki reportaży z zagranicy i jedna z Polski. Oto finalistki:

• Jessica Bruder Nomadland. W drodze za pracą, tłumaczyła z języka angielskiego Martyna Tomczak;
• Eliane Brum Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, tłumaczył z języka portugalskiego Gabriel Borowski;
• Jelena Kostiuczenko Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, tłumaczyła z języka rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz;
• Karolina Sulej Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady;
• Matilda Voss Gustavsson Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłumaczyła z języka szwedzkiego Justyna Czechowska.

Laureatkę 12. edycji wyróżnienia poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 11 września 2021 roku. Autorka najlepszego reportażu otrzyma gratyfikację finansową w wysokości 100 tysięcy złotych, a tłumacz bądź tłumaczka – 20 tysięcy złotych. Pozostałe nominowane autorki otrzymają nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych, a tłumacze i tłumaczki ich reportaży – 2 tysiące złotych.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy. To forma wyróżnienia znakomitych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności, a także ich tłumaczeń. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

A zatem czekamy na wyniki!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/finalowa-piatka-nagrody-im-ryszarda-kapuscinskiego-za-najlepszy-reportaz-2020-roku/