W minionym roku obcokrajowcy założyli w Polsce 11,6 tysiąca spółek. To prawdziwy rekord. Reprezentanci jakich krajów uznali Polskę za atrakcyjną pod względem przyszłych inwestycji?

Jak wynika z danych ekonomicznych, w zeszłym roku obcokrajowcy założyli w Polsce rekordową liczbę spółek, bo aż 11,6 tysiąca – to o 10,5% więcej niż w 2021 roku. Atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych jest nader trafnym barometrem stanu polskiej gospodarki i możliwości biznesowych. Oczywiście, na ten wynik mają wpływ aktualne wydarzenia na świecie.

Najwięcej, bo prawie 5 tysięcy spółek, uruchomili obywatele ukraińscy. Drugie miejsce należy do inwestorów białoruskich – blisko 1,7 tys. spółek (to wzrost o aż 113%). Czołówkę zamykają niemieccy inwestorzy – 418. Czego dotyczy ta działalność? Ukraińcy i Białorusini uruchamiają firmy związane z budownictwem, transportem i IT. Niemcy zakładają u nas spółki w nieruchomościach, fotowoltaice i IT.

Na czwartym miejscu uplasowali się biznesmeni tureccy – to skok z 10 miejsca! Piąte miejsce należy do Gruzji. Gruzińscy inwestorzy założyli 221 spółek, co daje wzrost aż o 102%. Największym zaskoczeniem okazały się spółki rosyjskie – uruchomiono ich 196 (aż o 86,6% więcej niż w ubiegłym roku).

To znakomite wieści – warto przypomnieć, że realizowanie takich inwestycji nie może się obejść bez wielu tłumaczeń. To dzięki tłumaczom możliwe jest porozumienie na gruncie biznesowym.

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/gospodarka-zagraniczny-biznes-w-polsce-jest-rekord-6708812