Dziś 26 września – a zatem Europejski Dzień Języków. To święto językowe obejmujące całą Europę! Tego dnia odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, które przybliżają języki obce i ich wagę we współczesnym świecie.

Europejski Dzień Języków odbywa się regularnie od 2001 roku. Ustanowiono go podczas konferencji inauguracyjnej Europejskiego Roku Języków Obcych. To święto wielojęzycznej Europy. Dziś cieszy się coraz większą popularnością. Towarzyszy mu wiele atrakcji – lekcje, zabawy, wykłady, warsztaty, seminaria, spotkania z wybitnymi ludźmi, pokazy filmów itp. W obecnej edycji motywem przewodnim są młodzi ludzie. Ważna będzie też dyskusja o tym, jak włączyć obcokrajowców do krajowych systemów edukacji – ze szczególnym uwzględnieniem integracji przez naukę języków.

To znakomita okazja, aby popularyzować różne języki europejskie i przypomnieć, jak ważna jest nauka języków obcych – niezależnie od wieku czy pochodzenia. W tym roku Komisja Europejska organizuje wydarzenie on-line, w ramach którego będzie można uczestniczyć w wyjątkowej podróży. Odwiedzimy szkoły z całej Europy – szwedzkie, portugalskie, estońskie, hiszpańskie i inne. Odbędą się dyskusje poświęcone szkołom świadomym językowo oraz temu, jak wielojęzyczne działania społeczne sprzyjają integracji i włączeniu. Młodzież opowie o tym, co myśli o nauce języków obcych i jak wpływają one na ich życie. Transmisję wydarzenia (w godz. 12-14) będzie można śledzić na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Tam można znaleźć również pełny program wydarzenia.

Zobacz, jakie atrakcje zostaną zorganizowane w Europejskim Dniu Języków w Warszawie, Krakowie, Katowicach i wielu innych miastach!

Warto przypomnieć, że Europejski Dzień Języków to także święto tłumaczy i tłumaczeń. Tłumacze i tłumaczki zajmują się przełamywaniem barier językowych – a tym samym budują porozumienie międzykulturowe. Ich praca pozostaje nieoceniona!

Źródło tekstu: https://kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/europejski-dzien-jezykow-2022-wydarzenie-online/