Niedawno ukazała się wyjątkowa książka kucharska: „Farina. Kuchnia śródziemnomorska” – autorstwa Moniki Turasiewicz i Bartka Kieżuna. To znakomite przepisy i mnóstwo ciekawostek dotyczących spraw kulinarnych!

Farina. Kuchnia śródziemnomorska to wyjątkowa książka. Jej autorzy to Monika Turasiewicz, szefowa kuchni i właścicielka restauracji Farina w Krakowie oraz Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny, kucharz, bloger i podróżnik (dzięki swoim książkom zdradził czytelnikowi dotąd tajemnice kuchni włoskiej, portugalskiej, tureckiej i hiszpańskiej). Tym razem zapraszają chętnych do wyjątkowej smakowej podróży w głąb kuchni śródziemnomorskiej!

A w menu znajdą się znakomite potrawy, m.in.: cappuccino kalafiorowe z truflą, ravioli z jagnięcym ragù, chłodnik z szyjkami raków, krewetki w miodzie z chili, homar à la thermidor, wątróbka drobiowa z pomidorami, wiśniówką i szałwią czy lawendowa panna cotta. Autorzy udowadniają, że kuchnię śródziemnomorską da się opisać za pomocą zaledwie kilku słów: mąka (czyli właśnie farina w tłumaczeniu na język włoski), wino, ryba i oliwa. To składniki najlepszej jakości, z których można wyczarować bogactwo smaków, zapachów i barw.

Z tej książki można się ponadto dowiedzieć, jak produkty tak proste, że aż wysublimowane, tworzą smakowy pomost między cucina povera a couisine gourmound, czyli między włoską trattorią zarządzaną niepodzielnie przez charyzmatyczną włoską mammę a włoskimi restauracjami prowadzonymi przez wielkich szefów kuchni.

Warto wybrać się w tę smakowitą podróż!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/farina-kuchnia-srodziemnomorska-kiezun-bartlomiej-turasiewicz-monika-230528