Kraków znów został wyróżniony! Wawel znalazł się w rankingu miejsc, z których roztaczają się najpiękniejsze widoki na świecie. Pierwsze miejsce zajął nowojorski Top of The Rock. Do ścisłej czołówki trafiły Czechy i Węgry.

Analitycy firmy Remitly, brytyjskiego operatora międzynarodowych przekazów pieniężnych, przygotowało zestawienie najlepszych punktów widokowych świata. Wśród nich znalazł się i Wawel! Twórcy wzięli pod uwagę miejskie panoramy. O miejscu danej lokalizacji w rankingu decydowała liczba wzmianek w TripAdvisorze, najpopularniejszym turystycznym serwisie internetowym na świecie, zbierającym recenzje i opinie podróżników z całego świata. Dane zebrano w maju 2022 roku.

Najstarsze europejskie miasta obfitują w malowniczo umiejscowione perły architektury. Wśród 15 najlepszych punktów widokowych aż 10 znajduje się w Europie. Poza tym do zestawienia trafiły: Burdż Chalifa w Dubaju, Wzgórze Wiktorii w Hongkongu, szczyt wieżowca CN Tower w Toronto i koło obserwacyjne Singapore Flyer w Singapurze. Pierwsze miejsce zajął Nowy Jork z tarasem widokowym Top of The Rock na szczycie Rockeffeler Center. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się: koło obserwacyjne London Eye w angielskiej stolicy i wieża Eiffla.

Wyróżniono też naszych czeskich sąsiadów (Most Karola w Pradze), węgierską Basztę Rybacką, litewską Basztę Rybacką, Zamek Bratysławski, Wysoki Zamek we Lwowie czy gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie. Niesamowity widok rozciąga się z rumuńskiej góry Tâmpa. W raporcie znajdziemy ponadto takie obiekty jak albańska kolejka Dajti Ekspres, bośniacki Stary Most (Mostar), Wzgórze Zamkowe w słoweńskiej stolicy, Muzeum Oceanograficzne w Monako, platformę widokową Mirador Roc Del Quer w Andorze czy Zamek św. Jerzego w Lizbonie. Nie mogło też zabraknąć Akropolu w Atenach i Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jeśli szukamy spektakularnych widoków, możemy też odwiedzić estońskie wzgórze Toompea, duńską wieżę Rundetaarn, katedrę w Helsinkach, muzeum Fotografiska (Sztokholm), norweską górę Fløyen, dzwonnicę Belfry w Brugii czy górę Pilatus (Szwajcaria).

Warto przy tej okazji przypomnieć, jak ważne w turystyce są tłumaczenia. Kiedy zagraniczny turysta widzi napisy w swoim ojczystym języku – na przykład w muzeach, na tablicach wskazujących trasy czy w kartach menu – czuje się bardziej komfortowo w miejscu swojego urlopu – i zostawia przychylniejsze recenzje w serwisach internetowych!

Źródło tekstu i grafiki: https://sukces.rp.pl/miejsca/art36677631-swiatowa-czolowka-wawel-jednym-z-najpiekniejszych-punktow-widokowych-na-swiecie