Niedawno w Brazylii ukazało się tłumaczenie „Zniewolonego umysłu”, znakomitego zbioru esejów Czesława Miłosza. To swoista rozprawa z kluczem. Jak przyjmą ją brazylijscy czytelnicy?

W Brazylii ukazało się tłumaczenie Zniewolonego umysłu – klasycznego eseju Czesława Miłosza – na język portugalski. Autorką tłumaczenia jest Eneida Favre. Tę pozycję opublikowała brazylijska oficyna Editora Âyiné z siedzibą w Wenecji.

Na Zniewolony umysł Czesława Miłosza składa się 9 esejów Czesława Miłosza napisanych w 1951 roku i opublikowanych dwa lata później przez Instytut Literacki w Paryżu jako tom 3 Biblioteki „Kultury”. Ta książka to nie tylko znakomita rozprawa z dziedziny politologii i badań nad komunizmem, to literacki traktat albo swoista powieść z kluczem, zawierająca ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastająca jednak z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika. Utwór ten może kojarzyć się z dziełami Orwella lub Kafki. Przedstawia za pomocą paraboli i alegorii analizę procesu intelektualnego uzależnienia się inteligencji wschodnioeuropejskiej od politycznych i ekonomicznych reguł doktryny komunistycznej. Karl Jaspers, niemiecki filozof, określił tę pozycję mianem znakomitego studium „rozbicia człowieka na dwie osoby” pod wpływem olbrzymiej presji ideologicznej.

W ostatnich latach ukazało się także wiele innych tłumaczeń książek Czesława Miłosza: Dolina Issy po ukraińsku (w tłumaczeniu Natalji Sidjaczenko), Historia literatury polskiej po rumuńsku (w przekładzie Constantina Geambaşu), Zniewolony umysł po azersku (w tłumaczeniu Gülɘry Abdullabɘjowej), arabsku (w przekładzie Abie Mara‘i) i macedońsku (tłumaczył Filip Dimiewski). Z kolei Rok myśliwego ukazał się po estońsku (w przekładzie Hendrika Lindepuu), a Ziemia Ulro po chorwacku (tłumaczenie: Adrian Cvitanović) oraz chińsku (przekład: Han Xinzhong).

Dobrze, że dzieła wybitnych polskich pisarek i pisarzy są poznawane na świecie – a to za sprawą tłumaczeń!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,zniewolony-umysl-milosza-w-brazylii,7855.html