Ander Izagirre, został laureatem tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Doceniono jego znakomitą książkę „Potosi. Góra, która zjada ludzi”. Nagrodę otrzymał także tłumacz – Jerzy Wołk-Łaniewski.

Tegoroczna Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego trafiła do wybitnego hiszpańskiego pisarza i reportażysty Andera Izagirrego. Przyniosła mi ją książka Potosi. Góra, która zjada ludzi opublikowaną nakładem Wydawnictwa Filtry. Osobną nagrodę otrzymał także tłumacz tej pozycji – Jerzy Wołk-Łaniewski.

W 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono rekordową liczbę książek – aż 143. Wśród nich 104 były napisane po polsku, a 39 zostało przetłumaczonych z języków obcych – angielskiego, hiszpańskiego, szwedzkiego, norweskiego, portugalskiego, włoskiego, niemieckiego, słowackiego i niderlandzkiego. Ostatecznie zwyciężył Andera Izagirre. W laudacji stwierdzono:

„Porusza jego dbałość o relacje z bohaterami: uważność, takt, empatia. Zamiast najprostszej metody kwerendy, jaką jest słuchanie i spisywanie świadectw, wybiera on uczestniczenie, towarzyszenie (…). Polska wersja książki jest głęboko przejmująca, interesująca poznawczo, a zarazem przystępna w odbiorze. Oddaje koloryt lokalny oryginalnej narracji, łącząc go z pięknem i prostotą języka. To budujący przykład współpracy autora książki i autora przekładu, w wyniku której czytelnik otrzymuje dzieło literatury faktu najwyższej próby”.

Potosí. Góra, która zjada ludzi to historia niekończącego się wyzysku boliwijskiej ludności, najpierw przez konkwistadorów i kolonistów, a obecnie przez globalne korporacje, wspierane przez polityków i Kościół. Miasto powstałe w czasach kolonialnych wokół kopalni srebra Cerro Rico de Potosí to obecnie piekło na ziemi – jedno z najbiedniejszych miast w Ameryce Południowej, o powietrzu tak nasyconym metalami i kopalnianym pyłem, że jego mieszkańcy cierpią na liczne schorzenia, ślepną, powoli się duszą. Zachodnie korporacje eksploatują kopalnię tak zachłannie, że góra, w której jest umiejscowiona, coraz bardziej się sypie. Ander Izagirre napisał wstrząsający reportaż, w którego centrum umieścił 14-letnią dziewczynkę. Matka Alicji popadła w długi, często nie stać ich na to, by kupić choćby ziemniaki, więc nie zważając na przepisy, dziewczynka pracuje w kopalni, by przetrwać.

Nagroda ma charakter finansowy – laureat otrzymuje 100 tys. złotych, a tłumacz wyróżnionej pozycji – 20 tys. złotych. Pozostałe finalistki i finaliści otrzymali nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych, a pozostałe dwie tłumaczki reportaży – po 2 tysiące złotych.

Uroczysty finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2021 roku odbył się 28 maja w Teatrze Studio w Warszawie. Wydarzenie było transmitowane online.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 roku przez radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema i Olgi Tokarczuk – tłumaczonego polskiego autora.

Serdecznie gratulujemy obu laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/ander-izagirre-laureatem-nagrody-im-ryszarda-kapuscinskiego-najlepszym-reportazem-2021-roku-uznano-potosi-gora-ktora-zjada-ludzi/