Czy we wsi Wiejkowo znajduje się grób króla wikingów Haralda Sinozębego Gormssona? Tak wynika z ustaleń wybitnych naukowców. Dokonali tego odkrycia dzięki nowoczesnej technologii – i tłumaczeniu.

Na terenie wsi Wiejkowo (w województwie zachodniopomorskim) znajduje się grób króla wikingów – takiego odkrycia dokonali naukowcy korzystając z najnowszych udogodnień technicznych – chodzi o technologię LiDAR, która dzięki oświetleniu celu światłem laserowym pozwala sprawdzić, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. Harald Sinozęby żył w X wieku. Przypisuje mu się złączenie krajów skandynawskich.

Wiejkowo to niewielka wieś nieopodal miejscowości Wolin. To właśnie tam w 986 roku – w ówczesnej twierdzy Jomsborg – miał zginąć ów duński i norweski władca. Jak utrzymuje Marek Kryda, szef grupy naukowców, w rozmowie z angielskim portalem „The First News”, okoliczności śmierci Haralda Sinozębego oraz miejsce jego pochówku to jedna z najstarszych zagadek w historii.

Co ciekawe, to odkrycie zdaje się potwierdzać tłumaczenie. Informacje świadczące o tym, że Wiejkowo może być miejscem pochówku władcy były zapisane na złotym dysku, który w 1841 roku został odkryty w komorze grobowej pod budynkiem miejscowego kościoła. Łacińska inskrypcja wspomniała o królu jako władcy „Duńczyków, Skanii i twierdzy wikingów Jomsborg”. Szwedzki archeolog Sven Rosborn utrzymuje, że dysk był darem grobowym, który usunięto z krypy pod kościołem w 1945 roku. Wówczas miał go zabrać Stefan Sielski, major polskiej armii. W 2014 jedenastoletnia prawnuczka generała znalazła dysk i pokazała nauczycielowi historii. To właśnie po przetłumaczeniu napisów okazało się, że Sinozęby musi być pochowany w okolicach dawnej twierdzy Jomsborg, czyli gdzieś na terenie obecnej Polski. Te przypuszczenia zostały potwierdzone.

Harald Sinozęby wprowadził do Danii chrześcijaństwo około roku 965, kiedy przyjął chrzest. Około 970 r. podporządkował somie Norwegię i tym samym zjednoczył rywalizujące rody i poszczególne jarle z Danii i Norwegii. Król panował też nad południową częścią Szwecji – czyli Skanią. Jego przydomek pochodzi od sinego zęba, który uległ martwicy (choć tę wersję kwestionuje część naukowców). Od tego przydomka pochodzi nazwa technologii Bluetooth.

Czy ta teoria się potwierdzi? Czas pokaże.

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/pomorze/wiejkowo-niedaleko-wyspy-wolin-naukowcy-twierdza-ze-znalezli-grob-krola-wikingow-haralda-sinozebego-gormssona-5777938