25 listopada 2022 r. Muzeum POLIN w Warszawie zaprasza na wyjątkową kulinarną podróż przez smaki aszkenazyjsko-sefardyjskie rozproszone po całym świecie. Warsztaty kulinarne poprowadzi Daniel Jaroć.

25 listopada 2022 r. – w najbliższy piątek – w godz. 18-22 w Muzeum POLIN w Warszawie (Anielewicza 6) będą miały miejsce wegańskie warsztaty kulinarne z Danielem Jarociem, kucharzem prowadzącym jedną z Gdańskich restauracji. Uczestnicy zwiedzą m.in. Turcję, Hiszpanię, Grecję. A co dokładnie znajdzie się w menu?

– zapiekana polenta po rumuńsku;
– karydoglyko – orzechowy deser grecki;
– keftes de espinaka – hiszpańskie paszteciki ze szpinakiem;
turecka kawa z kardamonem.

To będzie prawdziwa uczta!

Warsztaty odbędą się w pracowni kulinarnej „U Fani”. Ta nazwa upamiętnia Fanię Lewando, wybitną kucharkę, która przed wojną prowadziła wegetariańską restaurację – ważne miejsce na mapie litewskiej stolicy. Jej znakomitą książkę kucharską uważano za zaginioną, aż jeden egzemplarz znalazła para Brytyjczyków na targach książki antykwarycznej i podarowała Centrum Studiów nad Żydami mówiącymi w jidysz. Wkrótce książka została przetłumaczona na język angielski i stała się bestsellerem. W 2020 roku wybór z tej książki wydano również w Polsce pod tytułem Dietojarska kuchnia żydowska. Przepisy przetłumaczyły dziewczyny z grupy Mecyje.

Więcej szczegółów na temat warsztatów można znaleźć tutaj.

Warto wybrać się w tę smakowitą podróż!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/przez-hiszpanie-do-turcji-weganskie-warsztaty-kulinarne-z-danielem-jarociem