Już dziś – 15 września – rozpocznie się I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi wielu znakomitych gości, ambasadorów polskiej literatury na świecie.

W dniach 15-17 września we Wrocławiu będzie miał miejsce I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk. Część zaplanowanych wydarzeń ma formę zamkniętą, inne będą otwarte dla publiczności. Chętni będą mogli w nich uczestniczyć lub obejrzeć w formule on-line.

Warto przypomnieć, że Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, jest obecnie jedną z najchętniej tłumaczonych polskich pisarek. Tymi znakomitymi książkami zajmowało się aż 156 tłumaczy i właśnie dzięki tłumaczeniom jej twórczość ukazała się aż w 45 językach.

Wrocław odwiedzi 36 autorek i autorów tłumaczeń literatury polskiej na języki obce, m.in. Antonia Lloyd-Jones (język angielski), Maryna Shoda (białoruski), Jan Faber (czeski), Grażyna Erhard (francuski), Maryla Laurent (francuski), Abel Murcia Soriano (hiszpański), Hikaru Ogura (japoński), Vyturys Jarutis (litewski), Charlotte Pothuizen (niderlandzki), Lisa Palmes (niemiecki), Jan Henrik Swahn (szwedzki), Ostap Sływynski (ukraiński) czy Silvano de Fanti (włoski). Nie tylko tłumaczyli oni dzieła Olgi Tokarczuk, ale również inne polskie książki. Należą do ambasadorek i ambasadorów kultury polskiej w świecie.

To właśnie oni będą uczestniczyć w warsztatach, dyskusjach panelowych, spotkaniach z dolnośląskimi autorami i publicznych debatach. W programie m.in. dyskusja: „Pomiędzy (współ)autorstwem a tłumaczeniem”, warsztaty poświęcone kontekstom odwołaniom i legendom, a także spotkanie dotyczące recepcji twórczości Olgi Tokarczuk i polskiej literatury w świecie. Wszystko będzie się odbywać w klubie Proza i Willi Karpowiczów na Krzykach.

Pełny program wydarzeń można znaleźć tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/wydarzenia/w-czwartek-we-wroclawiu-rozpocznie-sie-i-swiatowy-kongres-tlumaczy-olgi-tokarczuk/