Dziś 30 września, a zatem – jak co roku – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizuje się spotkania, dyskusje, lekcje, poświęcone tłumaczeniom i językom.

30 września w kalendarzu wypada święto tłumaczy. Nie jest to data przypadkowa. To dzień patrona tłumaczy, czyli świętego Hieronima. To on po raz pierwszy przełożył Biblię na język łaciński. Międzynarodowy Dzień Tłumacza został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Tłumaczy (MFT).

To znakomita okazja, aby przypomnieć, jak ważną i odpowiedzialną pracę wykonują wybitni tłumacze. Bez nich bariery językowe byłyby nie do przeskoczenia. Jesteśmy często nieświadomi tego, że tłumaczenia ułatwiają nam życie na każdym kroku. Nie przeczytalibyśmy wielu książek, nie obejrzeli filmów spoza naszego kraju, nie moglibyśmy wyjechać za granicę bez odpowiednio przetłumaczonych dokumentów. Wiele produktów nie mogłoby do nas dotrzeć. Maszyny byłyby bezużyteczne, gdyby nie tłumaczenia techniczne (na przykład specyfikacji czy instrukcji obsługi). Niemożliwe byłyby zagraniczne badania medyczne. Obecność tłumaczy jest także niezbędna podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza przygotowano mnóstwo ciekawych inicjatyw – na przykład w Warszawie. W tamtejszych liceach odbędą się specjalne warsztaty i lekcje poświęcone pracy tłumaczy. W tym roku z warszawskimi licealistami spotkają się Paulina Ciucka (tłumaczka z języka litewskiego), Dominika Górecka (tłumaczka z języka szwedzkiego), Jakub Jedliński (tłumacz z języka francuskiego), Joanna Kornaś-Warwas (tłumaczka z języka rumuńskiego), Adam Lipszyc (tłumacz z języka niemieckiego), Tomasz Ososiński (tłumacz z języka niemieckiego), Aga Zano (tłumaczka z języka angielskiego).

Z kolei w Teatrze Ochoty odbędą się warsztaty dla początkujących tłumaczy języka szwedzkiego i języka francuskiego. Następnie organizatorzy zapraszają na „Wieczorne tłumaczy i tłumaczek rozmowy. Tym razem będą to dyskusje poświęcone tłumaczeniom książek kryminalnych. Udział wezmą: Wojciech Charchalis (język portugalski), Bożena Kojro (język fiński), Anna Osmólska-Mętrak (język włoski), Julia Różewicz (język czeski).

To tylko niektóre z atrakcji przygotowane na ten wyjątkowy czas. Sprawdź, jakie zorganizowano nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i wielu, wielu innych miastach!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza składamy tłumaczom i tłumaczkom najlepsze życzenia: sukcesów zawodowych, mnóstwa ciekawych projektów translatorskich, docenienia i, oczywiście, satysfakcji z wykonywanej pracy!

Źródło tekstu i grafiki: https://stl.org.pl/miedzynarodowy-dzien-tlumacza-2022/