Która kuchnia jest najlepsza na świecie? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć portal Taste Atlas. Przygotował ranking najlepszych kuchni i najlepszych potraw świata. Doceniono również polską kuchnię!

Portal internetowy Taste Atlas – swoisty przewodnik turystyczny po tradycyjnych kuchniach – w oparciu o oceny wystawione przez użytkowników stworzył ranking najlepszych kuchni i najlepszych potraw świata. Wygrała kuchnia włoska (4,72/5 gwiazdki), a pierwsze miejsce wśród potraw zajął jeden z japońskich rodzajów curry. W menu znalazło się blisko 100 regionalnych kuchni z niemal wszystkich kontynentów. A gdzie wśród tych smakowitości kuchnia polska?

Za kuchnią włoską na podium znalazły się kuchnia grecka (ocena 4,69) oraz hiszpańska (4,59) i japońska. Następne miejsca przypadły kolejno kuchniom: indyjskiej, meksykańskiej, tureckiej, amerykańskiej, francuskiej i peruwiańskiej. Kuchnia polska uplasowała się na 14 miejscu (4,44) tuż za kuchnią portugalską, a przed kuchnią niemiecką. Polskie potrawy wyprzedziły w rankingu m.in. dania chorwackie, wietnamskie, gruzińskie czy czeskie.

W zestawieniu najlepszych potraw znalazło się 100 dań. Pierwsze miejsce zajęło japońskie karē raisu (co można przetłumaczyć po prostu jako curry z ryżem), drugie – brazylijska pitanha, czyli stek wołowy, a trzecie: amêijoas à Bulhão Pato, czyli portugalskie danie z małży według przepisu tamtejszego wybitnego poety. Kolejne miejsca przypadły chińskim pierożkom Tangbao oraz Guotie. Z kolei na 16 pozycji znalazły się pierogi ruskie. To smaczny polski akcent w tym rankingu.

Smacznego!

Źródło tekstu: https://tvn24.pl/ciekawostki/najlepsza-kuchnia-swiata-w-czolowce-rankingu-taste-atlas-slynne-pierogi-ruskie-6555479